Başbakan Yıldırım: Hiçbir öğrencimiz dışarıda kalmayacak

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’da 34 eğitim tesisinin esas atma töreninde söz aldı. 

Başbakan Yıldırım’ın konuşmasının satırbaşları şu şekilde:

– Aynı anda 1010 sınıfın temelini atıyoruz, yekün maliyeti 516 milyon lira. Bugün temelini attığımız okullarla sınıf ihtiyacını karşılıyoruz hedef ne 2019. 2019 seneı sonuna kadar Türkiye’de tekli eğitime geçeceğiz. Öğlenci, sabahçı bitecek. 

– Ankara’da 10 bin dersliğe ihtiyacımız var. Bu da 350 mektep demektir. 2 seneda bu 350 okulu hizmete alacağız. Bu yatırımlar, bu tesisler misal olacak. 

– Göreve geldiğimizde dedik ki geleceğe yatırım yapalım. İnşaat gibi yapı gibi 50 sene 100 sene ömrü olmasın nesilden nesile devam etsin. İşte bu yatırım eğitime yatırımdır. Geleceğe yatırım gençlere yapılan yatırımdır. Bu yatırımı yaparken hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık.

– Öğretmen sayısı 2 katına çıktı. 1 milyon 100 bine yaklaştık. Öğretmensiz okulumuz yok. Boş geçen ders yok. O günler geride kaldı. Bu 15 sene içerisinde 300 bine yakın yeni sınıf yaptık. Her bir sınıftaki talebe sayısı 36’dan 24’e geriledi. Öğretmenler kalabalık sınıftan kurtuldu. 

– Her geçen gün talebe sayımız artmasına karşın bunu başardık üniversiteler dış 18 milyon öğrencimiz var üniversiteleride katarsak 25 milyonu geçiyor. Tekli sisteme geçiyoruz. 

– Ankara’da 15 bin yeni sınıf yapıyoruz. 15 seneda 36 bin öğretmenden 70 bin öğretmene çıktık. 2 katına yakın. Okullaşma oranı ilk, ortaöğretimde yüzde 100. 

– Mektep içinde dışında koruyucu tedbirleri alıyoruz. Servislerden başlayarak çocukların güvenle gidip gelmesi için her türlü çalışma yapılıyor.

– Servis yönetmeliğini yürürlüğe koyduk. Sabah sağ salim çocuğumuz okuluna gitsin derslerini görsün evine dönsün. Çünkü onlar bizim gözbebeğimiz. Bu ifade ettiklerimizi ve daha bir çoğunu yapabilmek için kaynak lazım. Kaynak Türkiye kaynak sizsiniz. 

– Bütçede rekor Milli Eğitim’de. 150 milyarı buluyor. Bütçemizin yüzde 20’sinden fazla. 2002’de 11 milyardı. 

– Gençlerimizin geleceği için sizler bize destek verdiniz. Bizde sizlerden aldığımız destekle beraber milletimiz için yollar, havaalanları, hastaneler, okullar yapıyoruz. Vatandaşın gönlüne yol yapıyoruz. 

– [TEOG’un yerine gelen sistem] Liseye geçerken önceki sistemde herkes imtihana giriyordu. Herkes sınava giriyordu. Bunu kaldırdık. İsteyen girsin istemeyen girmesin. Sınava girsin girmesin herkes liseye talep ettiği bir yere kaydını yaptıracak. Hiçbir öğrencimiz dışarda kalmayacak. Mümkün olduğunda öğrencilerimiz evine yakın yerlerdeki okullara gidecek. Diğer mahalle bitişikteki mahalle ama mutlaka eğitim bölgesi dediğimiz yaşadığı yere yakın liseye başlayacak. Bakanımız en güzel mektep eve en yakın okuldur dedi. Bu prensiple devinim ettik. 

– Proje okullarına gitmek isteyenler sınava girecekler. Diyelim ki mektep 120 bin talebe alacak sınavda en çok notu saha 120 bin talebe yerleştirilecek. Puanın altında kalanlarda en yakın okula gidecekler. Seçecekleri 5 okuldan 1 adedine yerleşecekler. 

– Türkiye her alanda olduğu gibi eğitimde de aka hedeflere kararlı adımlarla ilerliyor. Türkiye UNESCO’daki oylamada 2017-2021 senelar için Almanya’yı geride bırakarak İcra Kurulu Üyesi oldu. 

Bu Yazı 50 defa okundu.

YORUMLAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapın.