Dünyanın en gelişmiş savaş simülatörü Kocaeli Bilişim Fuarı’nda

Büyükşehir’in düzenleyeceği Kocaeli Bilişim Fuarı’nda, dünyanın en gelişmiş harp simülasyonu sergilenecek.

Ana teması “Sanal ve Artırılmış Gerçeklik” olarak tespit edilen Kocaeli Bilişim Fuarı’nda Sanal Gerçeklik (Virtual Reality)’in en gelişmiş örneklerinden olan “savaş simülasyonu” sergilenecek. Dünyanın en gelişmiş harp simülatörü, 23-26 Kasım’da Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenecek fuarda KONRUL firması aracılığıyla sunulacak. Türkiye’de sanal gerçeklik sistemlerini profesyonel askeri eğitimler alanında hayata geçiren ilk misal olan Comtra harp simülasyonunu ilk deneyen ise o dönemde Ulusal Savunma Bakanı olan Başbakan Yardımcısı Fikri Işık olmuştu. Bu sistem dünya üzerinde sadece Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye’de bulunuyor.

Kocaeli bilişim fuarı

Kocaeli Bilişim Fuarı, 23-26 Kasım 2017 tarihleri arasında Uluslararası Fuar Merkezi’nde yapılacak. Fuarda; ilkokul çağından üniversiteye uzanan genç kuşağa ulaşmak, bilişim öğretmenlerinin ufkunu genişletmek ve sektörün önde gelen firmalarını Kocaeli’yle tanıştırmak amaçlanıyor. Fuar kapsamında, sanal ve artırılmış gerçeklikle Türkiye ve dünyada bilişim sektöründe teknolojinin geldiği son nokta belirlenecek. Bunun yanı sıra özellikle savunma alanındaki ulusal kurumlarımızın katılımıyla bilişimde ülkemizin geldiği düzey gözler önüne serilecek.

Bilişim Festivali

Binlerce metrekarelik fuar alanında konuşlanacak olan yüzlerce bilişim firması, saha içi ve saha dışı etkinliklerle sektöre gönül verenlerin karşısında olacak.

Sanal gerçeklik uygulamaları, 3D yazıcılar, mobil uygulamalar, akıllı kent sistemleri, inovatif ürünler ve görüntüleme sistemleri, sosyal paylaşım sitesi uygulamaları, gelişmiş robotik uygulamalar gibi projelerin yanı dizi bilişim sektörünün kafa döndürücü hızına eşlik edecek uygulamalarla Kocaeli Bilişim Fuarı, tanea bir bilişim festivaline dönüşecek. Sektörün dikkat çeken isimleri ise düzenlenecek söyleşilerde tecrübe paylaşımında bulunacak.

VR teknolojisinin en gelişmiş örneği

Dünyada eğlence dünyasından tıp alanındaki karmaşık bilimsel deneylere, askeri eğitim simülasyonlarından sanal müzelere kadar pek fazla alanda VR teknolojileri uygulanıyor. Sanal gerçeklik sistemlerini profesyonel askeri eğitimler alanında hayata geçiren ilk hususi teşebbüs olan KONRUL firması, Kocaeli Bilişim Fuarı’nda 4 gün boyunca dünyanın en gelişmiş harp simülatörünü sergileyecek.

Konrul Comtra (Combat Training Sistem)

COMTRA yani Combat Training Sistem; emniyet güçlerinin eğitimlerine katkıda bulunan ve zenginleştiren, sanal gerçeklik tabanlı harp eğitim simülasyon sistemi. Comtra; emniyet güçlerinin eğitilmesini amaçlarken bunun için sanal gerçeklik tabanlı simülasyon sistemini kullanıyor. Comtra sisteminde kullanıcılar fiziksel olarak kendilerini sabitleyici hiçbir cihaza bağlı olmadan, simülasyon alanının içinde özgürce devinim edebiliyor. Comtra simülasyon sistemi; gövde hareketlerini herhangi bir sapma olmadan algılıyor, bu özelliği kullanıcıların göz ve gövde kombinasyonlarını sağlamalarını ve bu sayede denge kaybı olmadan gerçek hayattaki hareketlerini yapabilmelerine imkan veriyor.

Farklı operasyon senaryoları

Comtra ile isteğe bağlı oluşturulabilecek senaryolar doğrultusunda hazırlanan simülasyon içerikleri ile eğitim saha şahıs bir fazla farklı sanal ortamdan yararlanabiliyor ve farklı tecrübeler kazanıyor. Örneğin; aleni arazi simülasyonunda eğitim saha biri aynı simülasyon alanında farklı bir içerikle rehine kurtarma operasyonu veya farklı birçok senaryonun eğitimini de alabiliyor. Bu sayede eğitimi saha kullanıcı aynı simülasyon alanı içinde vakit kaybı olmadan farklı operasyonları da deney ediyor.

Similasyon sisteminin aparatları

Sistemde 3D birebir tarama ile oluşturulan ortamı kullanıcının alanların içinde gezebilmesi için bütün gövde hareketlerini gerçek sürelı olarak algılayarak sanal ortamdaki bütün hareketlerinin yönünü belirleyen hususi işaretleyiciler ile 2500 m2 ye kadar rahatça devinim etmeleri sağlanıyor. Yine kullanıcıların birbirleri arasında ve istenildiğinde cerrah ve gözlemciyle de iletişim kurabileceği 3 boyutlu ses özelliğine sahip kablosuz kulaklık-mikrofon seti bulunuyor. Ağırlığı, dengesi ve tepme etkisi orijinaline yakın olan silahlar ile simülasyon eğitimi yapılıyor. Simülasyonda vurulan kullanıcının, yeleğin belirli bölgelerinde bulunan sensörler sayesinde, vurulduğu en yakın yeri anlamasını sağlayan kıyafet kullanılıyor. Sistemde kullanıcının ana bilgisayarla ve öbür cihazlarla bağlantı kurmasını sağlayan, yüksek işlem gücüne sahip bilgisayarın yer aldığı sanal çatışma işlem ünitesi de mevcut.

İlk atışı Işık yaptı

YDC Bilişim Elektronik Araştırma Geliştirme Ltd. Şti.’nin hazırladığı harp simülatörü, ilk kez Havelsan da o devre Ulusal Savunma Bakanlığı’nı yürüten Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık aracılığıyla denendi. Geçen seneın kasım ayında Terörle Mücadele Teknolojileri Geliştirme Merkezi Açılış törenine katılan Işık, lazerli atış sistemini denedi, sanal gözlük taktı, simülasyonda hareketli atış denemesi yaptı.

Bu Yazı 54 defa okundu.

19 Kasım 2017
YORUMLAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapın.