Gazi şehrimiz olan Gaziantep’in tarihi Şahinbey ilçesi hakkında bilgi sahibi mi olmak istiyorsunuz? Gaziantep Şahinbey’in eski tarihi ya da Şahinbey’de ne yenilip nerelerin gezilip görülecek hakkında bilgi sahibimi olmak istiyorsunuz? Sizin için Gaziantep Şahinbey gezisi ipuçları hazırladık. Gaziantep Havalimanından Şahinbey’e nasıl gidilir, Şahinbey’de neler yapılır ve daha fazlası.. Gaziantep Oto Kiralama ile bu geziyi daha kolay hale getirebilirsiniz..

Gaziantep ilçesi Şahinbey’i Gezmek İçin İpuçları
Şahinbey, Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan Gaziantep şehrinin en kalabalık, Türkiye’nin ise en büyük üçüncü ilçesidir. İlçenin ismi, kurtuluş mücadelesi sırasında şehrin savunmasında önemli payı olan Kuva-yi Milliye komutanı Şahin Bey’den gelir. İlçe, mezopotamya ve Akdeniz civarında konumlandığından, ilçenin tarihi bundan binlerce yıl öncesine değin uzanıyor. İlçenin nüfusu 886.476’dır.

Gaziantep Oğuzeli Havalimanı’ndan Şahinbey İlçesi’ne Ulaşım
Oğuzeli ilçesinde bulunan Gaziantep Havalimanı Oto Kiralama Şahinbey arası mesafe yaklaşık 35 kilometre ve yolculuk da takriben 40 – 45 dakika civarında sürüyor. Havalimanın’dan kalkan Havaş servisleri, taksiler ve kiralık hususi araçlar ile bu yolculuk sağlanabiliyor.

Şahinbey’de Ne Yenir?
Şahinbey ve tabii genel olarak Gaziantep Araç Kiralama yöresel lezzetleri ile yalnızca ülke çapında değil, dünya çapında da tanınan bir marka. Hal böyle olunca Şahinbey’de tadılması gereken lezzetler saymakla bitmiyor. Bu açıdan ilk tavsiyemiz simit kebabı olacak. Simit kebabı bulgur ve kıymanın yoğurulmasının ardından soğan, antep ve çam fıstığı katılmasıyla hazırlanıyor. Ardından, size buğday başaklarından hazırlanan ve pek de bilinmeyen firik pilavını önerebiliriz. Sonrasında ise dışarıdan bakıldığında yayla çorbasına benzeyen, süzme yoğurt, kıyma, buğday ve nohut gibi malzemelerden yapılan lebeniye çorbasını öneriyoruz.

Ek olarak, yine diğer Antep lezzetlerine nazaran pek bilinmeyen şekerli pideyi hatırlatıyoruz. Tuzsuz peynir ve şekerle yapılan bu yemek, kimileri için “tatlı” olsa da, kimileri için bir “öğün”.

Ayrıca, yörenin en meşhur tatlısı baklavayı da unutmayalım.

Şahinbey’de Alışveriş Merkezi Var Mı?
Gaziantep şehrinin merkezini teşkil eden ilçelerden biri olarak, Şahinbey’de pek çok alışveriş merkezi bulunuyor. Giyland Alışveriş Merkezi, Genç Alışveriş Merkezi, Bedesten Alışveriş Merkezi ve Şirehan Alışveriş Merkezi bunlar arasında sayabileceklerimiz.

Şahinbey’de Gezilecek Yerler
Şahinbey, yerleşim yeri olarak tarihi bundan binlerce yıl öncesine uzanan bir ilçe. Tam da bu özelliği dolayısıyla kültür turizmi içinse biçilmiş kaftan konumunda. Öyle ki, dünyanın ikinci en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Müzesi burada bulunuyor. Bu müze, 2011 yılında Gaziantep’te 1700 metrekarelik bir alanı içerecek şekilde açılıyor. Dünyaca ünlü müze, açıldığı ilk gün boyunca 3000’den fazla ziyaretçiyi ağırlamış. Ayrıca, yine dünyaca ünlü “çingene kızı” mozaği de bu müzede bulunuyor. Ardından, ne zaman inşa edildiği bilinmeyen fakat Roma döneminde çeşitli amaçlarla kullanıldığı tahmin edilen Gaziantep Kalesi ilçenin kültür turizmi açısından önemli noktalarından biri. Bu kalenin çevresi 1200 metre kadar. Kale, günümüzde “Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi” olarak kullanılıyor.

Ek olarak, Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun birinci, Avrupa’nın ikinci, dünyanınsa üçüncü en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni de ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Şahinbey’de Ne Yapılır?
Şahinbey, Gaziantep ilinin merkezini teşkil eden, Şehitkamil’le birlikte iki ilçeden biridir. Gaziantep gibi yöresel açıdan oldukça zengin öğelere sahip bir şehrin ilçesi olduğundan dolayı, Şahinbey’i ziyaret edenler yöre mutfağının tadına çıkarabilir ve yine yörenin bir getirisi olan zengin tarihi dokuyu duyumsayabilirler.

 

11 Kasım 2018
YORUMLAR
YORUMLAR