Gençler, 'Güzel İşler'in Peşinde!

Güzel İşler Derneği, Bergamalı bayanların üretim ve iş gücünü desteklemek için 39. İstanbul Maratonu’nda koştu.

Bu sene 125 bin kişinin yer aldığı 39. İstanbul Maratonu’nda birçok sivil cemiyet örgütü, muhtelif çalışmalara destek sağlamak için koştu. Sosyal yarar içeren atölyeler oluşturmayı hedefleyen Güzel İşler Derneği de kültürel zenginliğin yemeklere yansıdığı Bergama’da Değiş Tokuş Mutfak Atölyesi ile hem Bergama Mutfağı’nı keşfedip, tanıtmayı; hem de tecrübe ve bilgi paylaşım ağı oluşturarak bayanların üretimine destek olmayı hedefliyor.

Değiş Tokuş Mutfak Atölyesi, Bergama’daki bayanların iş gücünü geliştirerek üretmelerini destekleyen bir çalışma. İlk atölyelerini İzmir Bergama’da kuran gençler, 39. İstanbul Maratonu’nda “Güzel İşlerin Peşinde Koşun” sloganıyla Bergamalı bayanların üretimlerine destek olmak amacıyla koştular.  Maratona Güzel İşler Derneği adına katılan 30 genç bu atölyenin kurulması için bu koşuyla bağış topladı. Toplanan bağışlar tamamen bu atölyenin gerçekleştirilmesine harcanacak.

Geçtiğimiz senelarda fazla katmanlı kültürel yapısı ile UNESCO Tarihi Mirası listesine alınan Bergama, hem tarihî kültürel geçmişi, hem de mahalli üretimleriyle farklı bir zenginliği barındırıyor.  Bölge, Bakırçay Ovası ve Kozak Yaylası’ndaki tabii üretimler sayesinde varlıklı bir mutfağa sahip. Güzel İşler Derneği de bu mahalli üretimlerin desteklenmesi ve bu mutfak kültürünün açığa çıkarılarak bayanların üretimlerini desteklemeyi amaçlıyor.

Değiş Tokuş Mutfak Atölyesi için destek kampanyası 30 Kasım’a kadar sürecek.

http://www.guzelislerdernegi.org/

  

 

 

 

Bu Yazı 44 defa okundu.

14 Kasım 2017
YORUMLAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapın.