İsrail ordusu Filistin'in Halhul beldesini kuşatma altına aldı

İsrail ordusunun işgal altındaki Batı Şeria’nın güneyindeki Halhul beldesini, aynı beldeden bir Filistinlinin bu sabah İsrailli yerleşimcilere karşı hücum girişiminde yer aldığı iddiasıyla abluka altına aldığı söylendi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı bilgilendirmeye göre, İsrail askerleri, Batı Şeria’nın güneyindeki Gush Etziyon Yahudi yerleşim birimi yakınlarında arabayla hücum girişiminde bulunan ve iki İsraillinin yaralanmasına yol açan Filistinlinin beldesini abluka altına aldı.

Saldırıyı düzenlediği iddaa edilen Filistinlinin ailesinin sorguya çağrıldığı anlatım edilen bilgilendirmede, “Söz konusu olaydan sonra İsrail güçleri, “süreli” bir şekilde beldeyi abluka altına aldı.” denildi.

İsrail askerleri, bu sabah Gush Etziyon Yahudi yerleşim birimi yakınlarında, arabayla hücum girişiminde yer aldığınu iddia ettiği bir Filistinliyi silahla yaralamıştı.

İsrail Devlet Radyosu da hücum girişiminde yer aldığı iddaa edilen Filistinlinin 17 yaşında olduğunu belirterek, olayda iki İsraillinin yara aldığı bilgisine yer vermişti.

Filistin makamlarından olayla alakalı şimdiye kadar bir izah yapılmadı.

Son dönemde İsrail’in Filistinlilere karşı saldırılarındaki artış dikkati çekiyor. İsrail güçleri, “bıçaklı hücum veya araçla ezme girişiminde yer aldığı” iddialarıyla Filistinlilere karşı ihlallerini devam ettiriyor. İnsan hakları örgütleri, İsrail’i, saldırıda yer aldığı iddiasıyla Filistinlilere yargısız infaz uygulamakla suçluyor.

Resmi istatistiklere göre, İsrail güçleri ile Filistinliler arasında 2015’ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs ile Gazze’de devam eden olaylarda, 2 Ürdün vatandaşı ve 269 Filistinli ile beraber 47 İsrail askeri ve polisi hayatını kaybetti.

Haber Kaynağı: AA

Bu Yazı 40 defa okundu.

18 Kasım 2017 ,
YORUMLAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapın.