Mhp Lideri Bahçeli: AK Parti'yle birlikte yanyana mücadele sürecek

Milliyetçi Harekat Partisi Lideri Devlet Bahçeli, 16 Nisan referandumuyla kabul edilen yeni hükümet etme sisteminin tesisi için, AK Parti’yle sonuna kadar beraber ve yanyana mücadele edeceklerini ifade etti.

Milliyetçi Harekat Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin meclis toplantısında milletvekillerine seslendi.

Son günlerin sıcak konusuyla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi’ye yüklenen ve “Atatürk’ün adını almaya ne yüzleri ne de hakları vardır” diyen Bahçeli, geçtiğimiz günlerde seçim barajıyla ilgili yaptığı değerlendirmelerin bilerek saptırıldığını ifade etti.

Bahçeli’nin en dikkat çeken açıklaması ise, “Şimdi beni iyi dinleyin!” diyerek başladığı “AK Parti’yle beraber, sonuna kadar yanyana mücadele” çıkışı oldu.

“15 Temmuz’dan bugüne süre gelen tutarlı ve kararlı duruşumuz korunacak ve siyasi duruşumuz tartışmasız muhafaza edilecektir” diyen Bahçeli şunları ifade etti:

“7 Ağustos Yenikapı ruhu ve halk oylaması şuurunun gereği olarak, Adalet ve Kalkınma Partisi’yle cumhurbaşkanlığı hükümet etme sistemini 2019’da tam manasıyla tesis etme maksadıyla sonuna kadar beraber ve yanyana mücadelemiz sürecektir. Türkiye’nin demokratikleşme, normalleşme ve istikrar içinde bir yönetim yapısına kavuşması için, 15 Temmuz’dan bu yana üstlendiğimiz sorumluluk aynı şekilde devam edecektir. Türkiye’nin geleceği için, millet iradesiyle aynı hizada, kümede ve safta duracağız. Bu Milliyetçi Hareket Partisi’nin sözüdür. Bunun adına kim ne diyorsa desin, kendi bilecekleri iştir.”

Cumhuriyet Halk Partisi’YE ATATÜRK ÇIKIŞI

Bahçeli, grup konuşmasında, son günlerin sıcak konusu Atatürk tartışmasına da değindi.

“Son günlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te artan ilgiliden, yoğunlaşan sevgiden memnuniyet duyuyorum, devamını temenni ediyorum.” diyen Bahçeli şöyle konuştu:

“Aziz Atatürük’ün siyaset üstü kalması samimi fikrimdir. Atatürk kimsenin tekelinde değildir. Hele hele PKK, FETÖ yörüngesine giren Cumhuriyet Halk Partisi’nin, Atatürk’ün adını almaya ne yüzü ne de hakkı kalmıştır. Artık Atatürk hiç kimsenin siyaset dövüşünün konusu olmayacaktır.

Atatürk’e alaka yükseliyormuş, ne var bunda; olması gereken bu değil mi? Son sürelarda herkes Atatürk demeye başlamış, ne güzel işte bunu polemik hadisesi yapmak hakiki mi? Yüzde 50+1 nelere kadirmiş, Atatürk konusu abartılıyormuş. Laf cambazlığını bırakın, közlenmiş düşmanlığı geçin, uçuk kaçık beyanları atınız… Nitekim Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyetidir…”

SEÇİM BARAJI

Bahçeli ayrıca, geçtiğimiz günlerde seçim barajıyla ilgili yaptığı değerlendirmelerin bilerek saptırıldığını ifade etti ve “Bunlara hakikaten acıyorum” diyerek şöyle devam etti:

“Farkındayım, çalıdan gül bitmez, cahile söz yetmez ama olsun doğru bildiklerimizi haykırmayı sürdüreceğiz. Yüzde 10 barajı ağır bir barajdır dedim. Buna itiraz eden çıkmamıştır. 12 Eylül’ün sonrasında yeniden siyasi yapılanma sürecinde yüzde 20-25 arasında il barajı, yüzde 10 ülke barajı oluşmuştur dedim, bu yok sayılır mı?..

12 Eylül sonrası inşa edilen barajla, Millyetçi Hareket Partisi ve Milli Selamet Partisi’nin silinmesi hedeflenmiştir. Barajın aşağıya çekilmemesi sonucunda, 1991’de olduğu gibi ittifaklarla bu barajın aşılması mümkün olmuştur. Artık bu kadar zorlamalar ve dayatmalarla, birilerini öldürerek kendini yaşatma yerine hep beraber nasıl yaşarız, istikrar ve normalleşme sürecine gelebilirz, bunun çalışması yapılmalıdır. Yüzde 5 mi 6 mı 7 mi olur yoksa 10 olarak mı kalır? Böyle mi devam etmeli, bunları görmek lazımdır. Özet olarak ifade ettiklerim bunlardır.

Bildik korodakiler saldırmaya, Milliyetçi Harekat Partisi’yi karalamaya başlamışlardır. Şunu herkes bilsin ki, Milliyetçi Harekat Partisi’nin baraj maraj sorunu asla yoktur. Aziz milleitmizin muazzam desteği bunun en açık göstergesidir. Milliyetçi Harekat Partisi selin önündeki kütük değil, bizzat selin ta kendisdir. Biz barajdan korktuğumz içind değil Türkiye’nin 16 Nisian halk oylamasından sonra değişen hükümet etme sistemiyle beraber ortaya çıkan siyasal zaruretten, üstelik bağımsız adaylar ve ittifaklarla barajın delinmesi nedeniyle düşüncelerimizi paylaştık… Seçim barajı cidid bir sorun, önemli bir adaletsizliktir…”

Devlet Bahçeli’nin meclis toplantısındaki konuşmasından öne çıkan diğer bölümler şöyle:

– Irak-İran sınırında meydana gelen depremde 400’ün üzerinde kişinin hayatını kaybettiğini belirten ve tablonun vahim olduğunu ifade eden Bahçeli, “Türkiye depremzedelere yardım konusunda hazır olduğunu samimiyetle dile getirmiş ve adımları atmıştır. Komşu ülkelere başsağlığı dilekleri iletiyorum” dedi ve Türkiye’nin yaşadığı deprem felaketlerini sıraladı.

Olası İstanbul depremine değinen ve “Depreme hazır olmalıyız ve mutlaka önlem almalıyız. Deprem değil tedbirsizlik ölümlere yol açmaktadır. Kentlerin yeniden inşası konusunda özen gösterilmeli” diyen Bahçeli, gündemle ilişkili değerlendirmelerde bulundu.

– “Terörle mücadele korkusuzca ve kararlı bir şekilde hainleri hedef almaktadır… Askeri operasyonlar tavizsiz şekilde icra edilmektedir. Son terörist teslim alınıncaya kadar mücadeleden geri dönüş yoktur.

İster ekonomik ister silahlı eylemlerle olsun doğrudan güvenliğimizi hedef alan kim olursa olsun kaybetmeye mahkumdur. Millet kenetlenmiş, kirli hesapları yerle bir etmek için ayağa kalkmıştır… Milliyetçi, ülkücü hareket olduktan sonra ne memleket ne millet batacaktır…

– Suudi Arabistan’da sula durulmuyor. Beyrut ile Riyad arasındaki gerginlikler sürekli artıyor… Suudi Arabistan’da yaşananlar Körfez ülkelerini tedirgin ediyor. Bizim ilgi alanımız kimin kral olacağı değildir. Suudi Arabistan’ın küresel oyunlara alet olması esef vericidir… Ilımlı İslam projesine, aklı bir karış havada yeni yetme prensler mi taliptir?

– ‘Dış siyaset evin içinde başlar, önce evin içi düzenli olmalı ki dış siyaset başarılı olsun’ diyenler, evimiz hamdolsun düzenlidir. Aksini öne sürenler varsa, geçmişteki günahlarını affettirmek için özeleştiri yapacak cesareti göstermelidir.

– IŞİD’in çekildiği bölgeleri PKK, YPG terör örgütü doldurmakta, bu kabul edilemez.

– Amerika Birleşik Devletleri samimiyse terör örgütlerinden elini ayağını çekmeli ardından FETÖ’nün ele başını eli kelepçeli uçakla göndermelidir. Amerika Birleşik Devletleri PKK’ye silah vermeyi bıraksın, FETÖ’ye arka vermekten vazgeçsin.”

Bu Yazı 146 defa okundu.

14 Kasım 2017 , ,
YORUMLAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapın.