Şanlıurfa'dan, Adıyaman çiğ köftesine itiraz!

Adıyaman çiğ köftesinin tescilleneceği haberlerine Şanlıurfa’dan itiraz gecikmedi. 2008 seneında çiğ köftenin Şanlıurfa’ya tescillendiği ve konuyla alakalı lüzumlu itirazın yapılacağı bildirildi.İlişkili Haberler

  • Adıyaman çiğ köftesi tescil yolunda

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol, Adıyaman çiğ köftesinin tescil edilmesine karşı çalışmalara ilişkin, “Çiğ köfte için 2006 senesinde başvurumuzu yaptık ve 2008 senesinde de tescili yapıldı. Yani çiğ köfte zaten tescillenmiş bir ürün” dedi.

Demirkol, yaptığı açıklamada, Adıyaman Ticaret Odasının, Adıyaman çiğ köftesinin tesciline karşı çalışmalarda sona gelindiğine dikkati çekerek, tescil edilmiş bir ürünün yeniden tescil edilmesinin laf konusu olamayacağını ifade etti.

Adıyaman çiğ köftesinin ilana yeni çıktığını ve 3 aylık bir itiraz süresi yer aldığını anlatan İsmail Demirkol, şöyle söz aldı:

“Bu 3 aylık süre içinde itirazlar olacak. Biz bu hususta çalışmalarımızı tamamladık ve avukatımız nezdinde itirazımızı yapacağız. Adıyaman’ın bir köftesi var bunu inkar edemeyiz ama o çiğ köfte değil. Onların yaptığı etsiz, ona diğer bir ad koymaları lazım, onların yaptığına ‘çiğ köfte’ denilemez. Çiğ köfte için 2006 seneında başvurumuzu yaptık ve 2008 seneında da tescili yapıldı. Yani çiğ köfte zaten tescillenmiş bir ürün. Tescillenmiş bir ürünün diğer bir il adına yine tescillenmesi laf konusu olamaz.”

“ÇİĞ KÖFTE DENİLİNCE AKLA ŞANLIURFA GELİR”

Patent başvurusu müracaatlarında çiğ köftenin nasıl yapılması gerektiği ve neden Şanlıurfa’ya ait olduğunun detaylarıyla anlatıldığını anlatım eden Demirkol, “Zaten malum, çiğ köftenin tüm Türkiye aracılığıyla Şanlıurfa’nın olduğu biliniyor. Çiğ köfte Şanlıurfa’nın ürünüdür ve Şanlıurfa ile özdeşleşmiştir. Türkiye’de ‘çiğ köfte’ denilince akla ilk Şanlıurfa gelir” şeklinde söz aldı.

Bu Yazı 40 defa okundu.

15 Kasım 2017 , , ,
YORUMLAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapın.