sitemi-nasil-mobil-uyumlu-yaparim

Kendinize ait olan Web sitenizin hala bir mobil uyumlu sayfası yok mu ? Google’nin en son yağtığı güncelleme ile mobil uyumlu sitelerin daha ön sırada olucağını kendi sayfasında bildirmişti. Bu yüzden mobil uyumlu olmayan web siteleri gerilemeye başladı. Bende sizlere mobil uyumlu web sitesi nasıl olur bu konuda biraz bilgi vermek istedim.

Sitenin mobil versiyonunu yaptınız ama sayfalarınızı nasıl yönlendirileceğini bilmiyor musunuz ? Tam aradığınız sayfadasınız ; bu makalemde sizlere mobil cihazlara uyumlu olmayan web sitenize nasıl bir mobil site yapılacağını ve bu sayfaya yönlendirmeyi anlatacağım. Umarım faydalı olur.

Öncelikle Web Sitenin Mobil Sayfasını Yapmakla Başlayalım..
Sitenin mobil versiyonunu yapmak için iki seçeneğiniz var . İlki CSS dosyanıza bazı kod parçacıkları yerleştirmek sureti ile yapılmakta ikincisi ise yeni bir alt alan adı veya alt klasöre mobil uyumlu site kurmak ile olmaktadır. Ben bu yazımın tamamında ikincisi yani alt alan adı veya alt klasöre mobil site kurmayı anlatacağım.

  1. Yöntem Alt Alan Adı Kullanarak Mobil Sayfa Yapmak

Eğer web sitenizin mobil versiyonunu “m.siteniz.com veya mobil.siteniz.com” şeklinde yapmak istiyorsanız alt alan adı kurmanız gerekmektedir. Tavsiye ettiğim de budur , çünkü alt alan adı yeni bir site gibi göründüğü için ayrı bir seo çalısması yapılabilir sadece mobil hedefli reklam çalışması da yapılabilir.

Bunun için kullanduğınız panele girip ( Cpanel veya PleskPanel) alt alan adları kısmından yeni bir alan adı oluşturun ve adını “mobil” veya “m” koyun.

 

2. Yöntem Alt Klasör Kullanarak Mobil Uyumlu Sayfa Yapmak..

Eğer yukarıda anlatımda istemiyorsanız veya alt alan adı açamıyorsanız bu seçeneği kullanabilirsiniz. Bu seçenek biraz daha külfetli olabilir ( alanı kaplaması hasebiyle ) . Bu seçenekte websitenizin olduğu ana dizine FTP aracılığı ile yeni bir klasör olusturun. Bu klasöre “mobil” veya ” m “ismini verin .

Yukarıda verilen seçeneklerden birini yaptıktan sonra bu kurduğunuz dizine veya klasöre WordPress kuruyoruz. Daha sonra wordpress için yapılmış en iyi mobil temalardan birini seçip kullanıyoruz.
Eğer wordpresss kurmayı bilmyorsanız veya mobil versiyonlu bir site yaptırmak istiyorsanız profesyonel danışman hizmeti alabilirsiniz.  http://vatanwebtasarim.com

Sıra Geldi Web Sitemizi Mobil Sayfaya Yönlendirme 

Evet yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra sıra geldi mobil cihazlardan giren ziyaretçileri bu sayfaya yönlendirmeye. Bunun için ben htaccess dosyası ile yönlendirme seçeneğini anlatacağım . Tüm mobil cihazları tek seferde ve kolaylıkla yönlendirebileceğiniz bi yönetemdir bu.

Eğer .htaccess dosyanız yoksa FTP aracılığı ile sitenizin ana dizinine bağlanın. Burada yeni klasör oluşturarak ismini “.htaccess” yazın ve kaydedin. Kaydettiğiniz .htaccess dosyasını düzenlyerek içine şu kodu yerleştirin :

RewriteCond %{HTTP_USER_AGENT} “android|blackberry|ipad|iphone|ipod|iemobile|opera mobile|palmos|webos|googlebot-mobile” [NC] RewriteCond %{HTTP_HOST} !mobil\.website\.com [NC] RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/mobil [NC] RewriteRule ^(.*)$ http://www.mobil.website.com/$1 [L,R=302]

Bu kodu kurduğunuz mobil sitenin tam adresini yazarak düzenleyip .htaccess dosyanıza yerleştirirsiniz. Hepsi bu kadar basit.

 

Bu Yazı 64 defa okundu.

YORUMLAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapın.