'Spekülatif haberlerin hedefi Türkiye ekonomisi'

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, hususi bir televizyon kanalında gündemle ilişkili değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Avrupa Birliği’nin Türkiye için öngörülen fonlarda kesintiye gideceği istikametindeki iddialara tepki gösterdi, 6 Türk bankasına yaptırım uygulanacağı istikametindeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurguladı.

Haberlerin iyi niyetten ırak olduğunu dile getiren Şimşek ”Hedef Türkiye ekonomisidir” dedi.

Şimşek, “Gerçeği yansıtmayan yorum nitelikli spekülatif haberler zaten ekonomiyi hedeflemişti. Şu ana kadar da ekonomiyi etkiledi. Piyasalardaki oynaklık sürela reel ekonomiye de yansıyor bu gerçek. Hedefin de özü itibariyle Türkiye olduğu Türkiye ekonomisi olduğu fazla net, defalarca dedik. Bugüne kadar İranla olan ticari ilişkiler bağlamında bir döneme ilişkin işlemlerin sorgulanmasında bir banka dışında bize yetişen bir şey yok , bugün itibariyle de yok ona karşın sistemin hepsinı hedef almak iyi niyetten uzak.” dedi.

“Avrupa’dan istikbal kaynağa sırtımızı dayamadık”

Avrupa Birliği’nin Türkiye için öngörülen fonlarda 105 milyon avro kesintiye gideceği istikametindeki iddiaları böyle değerlendirdi.

Şimşek, “Türkiye küresel sistemden 210 milyar dolarlık kaynak bulacak. Bunun 105 milyon euroluk kısmından bahsediyoruz. Spekülatif haberler ortamla uyumlu olduğu için bizi etkilemeye başladı.’AB ile ilişkiler kopuyor’ dediğiniz an hedef AB ilişkileri değil Türkiye ekonomisi oluyor.” dedi.

“Yastık altındaki altınlara ihtiyacımız yok”

Başbakan Yardımcısı Şimşek’in gündeminde, altın tahvili de vardı.

“Bizim borçlanmada sorunumuz yok bu altınlara ihtiyacımız yok. Bunlar yastık altında durmasın sisteme girsin yatırım olsun, istihdam olsun memleket kazansın. Bırakın vatandaşın altına el koymayı böyle bir şey yok” dedi.

Haber Kaynağı: TRT Haber

Bu Yazı 58 defa okundu.

YORUMLAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapın.