Yeryüzü Doktorları, Somali’de 5 uzman doktor mezun etti

Somalili 5 doktor, başşehir Mogadişu’da yapılan mezuniyet programında sertifikalarını aldı.

Yeryüzü Doktorları Program ve Operasyonlar Müdürü Safa Şimşek, Somali’de ilk kez 2013 seneında başlatılan “Tıpta Uzmanlık Eğitimi” çerçevesinde geçen sene mezun olan 9 doktorun haricinde, bu sene da 3 umumi cerrahi, 2 dahiliye branşında olmak üzere 5 doktorun daha mezun olduğunu ifade etti.

Şimşek, Somalili 5 doktorun proje kapsamında seneın bir bölümünde Türkiye’deki muhtelif üniversite hastanelerinde gözlemci statüsünde eğitimler aldığını, geriye kalan bölümde ise Somali’de eğitimlerine devam ettiğini aktardı.

Somali’de uzun senelardır tıpta uzmanlık eğitimi verilmediğini belirten Şimşek, “Somali uzun zamandır harp altında kalmış ve birçok sistemi daha tam olarak oturmamış bir ülke. Burada Yeryüzü Doktorları olarak bizim verdiğimiz eğitim hizmeti ülkenin sıhhat sistemine ağırbaşlı anlamda katkı sağlayacaktır. Bu doktorlar bu sistem içerisinde ülkedeki hastanelerde hizmet verecekler.” diye söz aldı.

Türk doktorlar ameliyat etti, 6 sene sonra gördü

Şimşek, 6 sene evvel katarakt hastalığına yakalanan 12 yaşındaki Muhammed Osman’ın gözlerinin Türk doktorlar aracılığıyla ameliyat olduğini ve Osman’ın yeniden görmeye başladığını ifade etti.

Başkent Mogadişu’ya 13 km mesafede yaklaşık 50 bin benlik sığınmacı kampında yaşayan Osman, 6 yaşında katarakt hastalığına yakayı ele verdi. Maddi imkansızlıklar yüzünden hastaneye gidemeyen ve tedavisi alamayan Osman, Yeryüzü Doktorlarının Mogadişu’daki ücretsiz sıhhat hizmeti verdiğini duyarak babasıyla muayene olmaya geldi.

Türk doktorlar aracılığıyla muayene edilerek katarakt ameliyatı yapılan Muhammed Osman, ameliyatın sonrasında 6 sene sonra yeniden görmeye başladı.

Somali’de bin 200 hastaya ücretsiz katarakt ameliyatı yapılacak

Şimşek, Somali’de bugüne kadar 3 binden çok katarakt ameliyatı gerçekleştiren Yeryüzü Doktorlarının, kasım ayı içerisinde bin 200 hastaya daha ücretsiz katarakt ameliyatı yapacağını aktardı.

Türkiye’den gönüllü olarak gelen Yeryüzü Doktorları, Somali’de geçen hafta başladıkları ücretsiz katarakt ameliyatları çerçevesinde Mogadişu ve Baydova şehirlerinde ay sonuna kadar 200’ü çocuk olmak üzere yekün bin 200 hastaya ücretsiz katarakt ameliyatı yapmayı hedefliyor.

Haber Kaynağı: AA

Bu Yazı 36 defa okundu.

18 Kasım 2017 ,
YORUMLAR
YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapın.